xgadjet
Search

هزینه پیوند کلیه درسال 1402 + ثبت نام پیوند

هزینه پیوند کلیه

پیوند کلیه یک روش جراحی برای قرار دادن کلیه سالم از اهدا کننده زنده یا فوت شده به فردی است که کلیه هایش به خوبی کار نمی کنند. هر بیمار اغلب یک کلیه دریافت می کند. در موارد نادر، دو کلیه از اهداکننده فوت شده گرفته می شود.

کلیه های بیمار معمولاً در جای خود باقی می ماند و کلیه پیوندی در قسمت پایین شکم در جلوی بدن قرار می گیرد.

چرا ممکن است به پیوند کلیه نیاز داشته باشیم؟

به طور معمول، هر فرد سالم دارای دو کلیه است، یکی در هر طرف ستون فقرات و زیر دنده های پایینی. کلیه خون را تمیز می کند و سموم را از بدن دفع می کند. این سموم به مثانه رفته و از طریق ادرار دفع می شوند.

هنگامی که کلیه ها این توانایی را از دست می دهند، مقادیر زیادی از این سموم در کلیه ها تجمع می یابد و باعث فشار خون بالا و نارسایی کلیه می شود.

اگر به مرحله نهایی بیماری کلیه رسیده و حدود 90 درصد از عملکرد طبیعی کلیه از بین برود، طبق نظر پزشک، فرد نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه دارد.

خطرات پیوند کلیه


پیوند کلیه مانند همه جراحی ها می تواند عوارضی ایجاد کند. برخی از عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خون ریزی
عفونت
انسداد عروق خونی کلیوی جدید
بی اختیاری ادرار یا انسداد مجرای ادرار
نارسایی کلیه جدید
کلیه جدید ممکن است رد شود
رد پاسخ طبیعی بدن به یک جسم یا بافت خارجی جدید است. هنگامی که یک کلیه جدید به بدن گیرنده پیوند زده می شود، سیستم ایمنی بدن به آنچه فکر می کند یک تهدید است واکنش نشان می دهد و به عضو جدید حمله می کند.

عوارض جانبی داروهای پیوند کلیه چیست؟

برای اینکه عضو پیوند شده زنده بماند، باید داروهایی مصرف شود تا سیستم ایمنی بدن را فریب دهد تا پیوند را بپذیرد و به عنوان یک جسم خارجی به آن حمله نکند. داروهایی که برای پیشگیری یا درمان استفاده می شوند دارای عوارض جانبی هستند. عوارض جانبی به داروی خاص مصرف شده بستگی دارد.

برخی از این مشکلات عبارتند از:

نازک شدن استخوان و از دست دادن استخوان (پوکی استخوان)
دیابت قندی
رشد بیش از حد مو یا ریزش مو
بروز سرطان به ویژه سرطان پوست و لنفوم افزایش می یابد.
عفونت
تورم
افزایش وزن
آکنه
فشار خون بالا
کلسترول بالا

باید چه شرایطی داشته باشبم که بتوانیم کلیه پیوند بزنیم؟

ممکن است واجد شرایط دریافت پیوند نباشید اگر:

عفونت مداوم یا عود کننده که به طور موثر قابل درمان نیست.
سرطانی که از محل اصلی خود به سایر نقاط بدن سرایت کرده است.
بیماری قلبی شدید یا سایر مشکلات سلامتی که جراحی را ناامن می کند.
شرایط شدید غیر از بیماری کلیوی که پس از پیوند بهبود نمی یابند.
عدم رعایت برنامه درمانی
بسته به شرایط پزشکی خاص شما، ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. قبل از انجام عمل حتماً در مورد هرگونه سؤال یا نگرانی با تیم پیوند خود صحبت کنید.

چگونه برای پیوند کلیه آماده شویم؟

برای دریافت کلیه از اهداکننده عضو متوفی، باید در لیست انتظار گیرندگان عضو کشور باشید. قبل از اینکه در یک پیوند برجسته شوید، باید آزمایشات گسترده ای را انجام دهید.

تیم پیوند فرآیند ارزیابی کلیه را انجام می دهد. این تیم شامل یک جراح پیوند، یک نفرولوژیست پیوند (یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که در مراقبت از کلیه تخصص دارد)، یک یا چند پرستار پیوند، و یک روانپزشک یا روانشناس است. سایر اعضای تیم ممکن است شامل یک متخصص تغذیه و متخصص بیهوشی باشد.

ارزیابی شامل:

ارزیابی سلامت روان
مسائل روانشناختی و اجتماعی مرتبط با پیوند اعضا، مانند استرس، مسائل مالی و حمایت خانواده یا دیگران، ارزیابی می‌شوند. این مسائل می تواند تاثیر زیادی بر نتیجه پیوند داشته باشد. همین نوع ارزیابی برای اهداکننده زنده انجام می شود.

آزمایش خون
آزمایش خون برای کمک به شما برای یافتن یک اهداکننده خوب، بررسی اولویت خود در لیست اهداکنندگان و کاهش احتمال رد عضو انجام می شود.

تست های تشخیصی
آزمایشات تشخیصی ممکن است برای بررسی کلیه ها و سلامت عمومی شما انجام شود. این آزمایشات ممکن است شامل اشعه ایکس، سونوگرافی، بیوپسی کلیه و معاینه دندان باشد. زنان می توانند تحت معاینه زنان و ماموگرافی قرار گیرند.

تیم پیوند کلیه

تمام حقایق از مصاحبه ها، تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی و آزمایشات را برای تعیین واجد شرایط بودن شما برای پیوند کلیه ارزیابی می کند.

هنگامی که به عنوان کاندیدای ارجاع پذیرفته شدید، به لیست دریافت کنندگان وابسته اضافه می شوید. هنگامی که یک عضو اهدا کننده در دسترس باشد، به شما اطلاع داده می شود و به شما گفته می شود که فورا به بیمارستان بروید.

در صورت دریافت کلیه از یکی از اعضای خانواده زنده (پیوند مربوط به زنده)، پیوند را می توان در زمان مقرر انجام داد. گروه خونی اهداکننده باید سازگار و سالم باشد. یک بررسی سلامت روان انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که اهدا کننده با تصمیم راحت است.

این مراحل قبل از پیوند انجام می شود:
تیم مرجع این روش را برای شما توضیح می دهد و شما می توانید هر سوالی دارید بپرسید.
از شما خواسته می شود تا فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که اجازه عملیات را می دهد. فرم را با دقت بخوانید و اگر چیزی نامشخص است سؤال بپرسید.
اگر تحت دیالیز هستید، قبل از عمل دیالیز خواهید شد.
برای پیوند زنده برنامه ریزی شده، باید 8 ساعت قبل از عمل، معمولاً بعد از نیمه شب ناشتا باشید.اگر به شما گفته شد که کلیه برای پیوند عضو جسد در دسترس است، باید روزه بگیرید.
ممکن است قبل از انجام عمل از یک آرام بخش استفاده کنید تا آرام شوید.
بسته به شرایط پزشکی شما، تیم پیوند شما ممکن است آماده سازی های ویژه دیگری را انجام دهد.

در حین پیوند کلیه چه اتفاقی می افتد؟

پیوند کلیه تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بنابراین در طول عمل بیدار نخواهید بود. تیم جراحی ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون را در طول عمل کنترل می کند.

جراح در قسمت پایینی یک طرف شکم شما بریدگی ایجاد می کند و کلیه جدید را در بدن شما قرار می دهد. مگر اینکه کلیه های شما عوارضی مانند فشار خون بالا، سنگ کلیه، درد یا عفونت ایجاد کنند، در جای خود باقی می مانند.
رگ های خونی جدید کلیه به رگ های خونی در قسمت تحتانی شکم، درست بالای یکی از پاهای شما متصل می شوند.
مزانتر کلیه جدید – لوله ای که کلیه را به مثانه متصل می کند – به مثانه شما متصل است.

مراحل بعد از پیوند کلیه

در بیمارستان

پس از عمل، شما را به اتاق ریکاوری می برند. پس از اینکه فشار خون، نبض و تنفس شما تثبیت شد و به هوش آمدید، ممکن است برای نظارت دقیق به بخش مراقبت های ویژه (ICU) منتقل شوید. پس از یک دوره بهبودی، از بخش مراقبت های ویژه به بخش منتقل می شوید. بیمار معمولاً چند روز برای پیوند کلیه در بیمارستان می ماند.
کلیه از یک اهدا کننده زنده می تواند بلافاصله شروع به تولید ادرار کند. ادرار کردن در کلیه های جسد می تواند مدت زیادی طول بکشد. ممکن است لازم باشد دیالیز را تا زمانی که برون ده ادرار به حالت عادی بازگردد ادامه دهید.

برای تخلیه ادرار یک کاتتر در مثانه خواهید داشت. حجم ادرار برای بررسی عملکرد کلیه جدید اندازه گیری می شود.
تا زمانی که بتوانید خودتان بخورید و بنوشید، مایعات IV دریافت خواهید کرد.
تیم شما از نزدیک نحوه عملکرد داروهای ضد رد شما را بررسی می کند تا مطمئن شود که بهترین دوز و ترکیب داروها را دریافت می کنید.
نمونه خون اغلب برای بررسی وضعیت کلیه جدید و همچنین سایر عملکردهای بدن مانند کبد، ریه ها و سیستم خونی گرفته می شود.
اگر صبور باشید، به تدریج از غذاهای مایع به جامد تبدیل خواهید شد.مایعات شما ممکن است تا زمانی که کلیه جدید به طور کامل کار کند محدود شود.
معمولاً می توانید از روز بعد از جراحی شروع به حرکت کنید. حرکت چند بار در روز ضروری است.
طبق توصیه پزشک از مسکن‌های ضد درد استفاده کنید
پرستاران، داروسازان، متخصصان تغذیه، فیزیوتراپیست ها و سایر اعضای تیم پیوند به شما می آموزند که چگونه پس از خروج از بیمارستان از خود مراقبت کنید، از جمله مراقبت از برش ها.
هنگامی که علائم حیاتی شما ثابت است، کلیه جدید شما کار می کند و دیگر نیازی به مراقبت بستری نخواهید داشت و آماده رفتن به خانه خواهید بود.

اقدامات در منزل بعد از پیوند کلیه

زمانی که در خانه هستید، ناحیه جراحی باید تمیز و خشک باشد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دستورالعمل های خاصی را برای حمام کردن به شما ارائه می دهد. معمولاً تا زمانی که پوست بهبود نیافته است، محل جراحی نباید با آب تماس پیدا کند، زیرا این امر خطر عفونت را افزایش می دهد. بخیه ها یا منگنه های جراحی در ویزیت بعدی مطب برداشته می شوند.
رانندگی نکنید مگر اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بگوید مشکلی ندارد. ترتیبی دهید که شخصی شما را از بیمارستان و قرار ملاقات بعدی به خانه برساند.
از هر گونه فعالیت یا موقعیتی که بر کلیه جدید فشار وارد می کند خودداری کنید.
فشار خون و وزن خود را روزانه در خانه چک کنید. افزایش این به این معنی است که کلیه های شما مایعات را به درستی فیلتر نمی کنند و باید در اسرع وقت به تیم پیوند خود ارجاع دهید.
تب می تواند نشانه طرد یا عفونت باشد.

قرمزی، تورم، یا خون یا ترشحات دیگر از جراحت
افزایش درد در اطراف محل برش ممکن است نشانه رد یا عفونت باشد.
تب و حساسیت کلیه شایع ترین نشانه های طرد شدن است. افزایش کراتینین خون (آزمایش خون برای اندازه گیری عملکرد کلیه) یا فشار خون نیز می تواند نشان دهنده رد شدن باشد.علائم ترک، شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی است. هر گونه نگرانی را با تیم پیوند خود در میان بگذارید. مراجعه مکرر و ارتباط با تیم پیوند ضروری است.

از هر جایی که ممکن است بیمار باشید دوری کنید. این به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن شما برای محافظت از آن در برابر دفع کلیه جدید سرکوب شده است. این یک اقدام احتیاطی مادام العمر خواهد بود.
تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بسته به شرایط شما دستورالعمل های بیشتری را پس از عمل به شما ارائه دهد.

هزینه پیوند کلیه

هزینه این عمل می تواند برای هر بیمار متفاوت باشد، زیرا ویژگی های فردی می تواند تا حد زیادی بر هزینه نهایی این فرآیند تأثیر بگذارد. تاریخچه پزشکی و نیازهای بیمار، وضعیت جسمانی و وضعیت کلیه باید برای ارزیابی و ارسال هزینه نهایی این فرآیند در نظر گرفته شود. هزینه این فرآیند، مانند هر خدمات پزشکی دیگر، متفاوت است. زیرا هر دو طرف، اهداکننده و گیرنده کلیه، در این فرآیند پزشکی مشارکت دارند و موثر است. در زیر برخی از این عوامل موثر در افزایش هزینه پیوند کلیه آورده شده است:

عوامل موثر بر هزینه پیوند کلیه در سال 1402

منطقه جغرافیایی:

عامل اصلی موثر بر هزینه این فرآیند منطقه جغرافیایی است که عملیات در آن انجام خواهد شد. البته اگر فردی برای انجام این جراحی به شهر دیگری مانند تهران سفر کند، هزینه های اضافی مانند غذا، اقامت و تفریح ​​به هزینه نهایی اضافه می شود. بنابراین، مهم است که در کجای دنیا فردی قصد انجام پیوند عضو را دارد. با توجه به استانداردهای بالای خدمات ارائه شده، هزینه پیوند اعضا در ایران بسیار کمتر از سایر کشورها است. به عنوان مثال، اگر فردی آمریکا را برای انجام این روش انتخاب کند، باید حدود 8 برابر بیشتر از هزینه این روش در ایران بپردازد. در تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، اراک، یزد، زاهدان و سایر شهرهای ایران هزینه پیوند کلیه تفاوتی ندارد یا بسیار کم است.

تعداد جلسات مورد نیاز برای دیالیز

مشخص است که قبل از پیوند، بیمار ممکن است به چندین جلسه دیالیز نیاز داشته باشد تا اینکه بتواند عضو جدیدی را بپذیرد. علاوه بر این، استفاده از این روش درمانی پس از عمل تا زمانی که کلیه جدید با سایر اعضای بدن پیوند زده شود و بدن به این روند واکنش مثبت نشان دهد، ضروری است. این مشکل هزینه نهایی را افزایش می دهد.

تست های مورد نیاز

پس از تعداد جلسات دیالیز مورد نیاز، مهم ترین عامل موثر بر هزینه این عمل، آزمایشات مورد نیاز قبل از عمل است. به عنوان مثال، آزمایش hla برای پیوند کلیه بسیار گران است. این آزمایش برای شناسایی بهترین کلیه برای بیمار انجام می شود و می توان از آن برای افزایش عمر کلیه پیوندی استفاده کرد. انجام این تست هزینه نهایی عمل را افزایش می دهد.

نوع اهدا کننده

اگر اهداکننده ارتباطی با گیرنده نداشته باشد یا ناشناخته باشد و با خون سازگار باشد، برای جلوگیری از عوارض احتمالی و رد کلیه پیوندی، مصرف داروها و نظارت بیشتر ضروری است. برای بیمار انجام می شود. بنابراین، هزینه پیوند افزایش می یابد زیرا گیرنده به دوزهای اضافی از داروهای درمانی نیاز دارد.

هزینه بستری در بیمارستان

این عمل کمی پیچیده است و نیاز به رعایت نکات ویژه دارد، بنابراین افراد پیوند شده باید 12-10 روز در بیمارستان تحت نظر بمانند. اگر در این مدت فرد دچار عوارض شود، فرد باید روزهای بیشتری را در بیمارستان بگذراند که این امر هزینه های نهایی را افزایش می دهد. اهدا کننده معمولاً بعد از 5 روز ترخیص می شود.

هزینه پیوند مجدد

در برخی موارد، افراد ممکن است نیاز به تکرار فرآیند داشته باشند. پیوند دوم بسیار دشوارتر است و بدن احتمال دارد آن را پس بزند و با آن سازگار نشود. بنابراین لازم است سطح نظارت بر وضعیت جسمانی، دوز، نوع دارو و … فرد افزایش یابد، در این صورت قطعا قیمت آن افزایش می یابد.

احتمال رد شدن

اینکه کلیه پیوندی با بدن سازگار شود یا توسط بدن پس زده شود، تأثیر بسزایی در هزینه نهایی دارد. به عنوان مثال، اگر یک بیمار تست پانل آنتی بادی کلاس 2 یا PRA مثبت داشته باشد، ممکن است قبل از جراحی به پلاسمافرزیس یا سایر درمان‌های اضافی برای کاهش احتمال رد کلیه پیوندی نیاز باشد.

تایید کمیسیون اخلاق

افرادی که قصد اهدای کلیه را دارند باید قبل از عمل از کمیسیون اخلاق مجوز رسمی گرفته و به بیمارستانی که درمان در آن انجام می شود مراجعه کنند. هدف از این فرآیند و کمیته اخلاق این است که اطمینان حاصل شود که اهداکننده از عمل راضی است و پیوند غیرقانونی انجام نمی شود.

#هزینه پیوند کلیه درسال 1402

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
لطفا نظرات و سوالات خود را اینجا بنویسید.x