xgadjet
Search

هزینه عمل کورتاژ 1402

کورتاژ چیست؟

بسیاری از خانم ها با نام کورتاژ آشنا هستند و فکر می کنند که این روش فقط برای سقط جنین استفاده می شود، اما در واقع کورتاژ رحم که به نام D.C نیز شناخته می شود، یک جراحی کوچک سرپایی برای برداشتن بافت رحم است. کورتاژ را می توان در مطب پزشک یا مرکز جراحی انجام داد و توسط متخصص زنان انجام می شود.
در حین کورتاژ، دهانه رحم گشاد می شود و ابزار کوچکی به نام کورتاژ داخل آن قرار می گیرد. دهانه رحم بخشی از دستگاه تناسلی زنانه است که رحم را به قسمت بالایی واژن متصل می کند و معمولاً فقط در هنگام زایمان به طور طبیعی باز می شود.

انواع کورتاژ:

کورتاژ تشخیصی چیست؟
کورتاژ درمانی چیست؟
با توجه به علت انجام کورتاژ (DC) عمل کورتاژ بر دو نوع درمانی و تشخیصی است.

 • کورتاژ درمانی:
  برای جلوگیری از عفونت یا خونریزی شدید، کورتاژ جنین برای برداشتن بافت جفت در رحم، در حین یا بعد از سقط جنین استفاده می شود. کورتاژ درمانی را کورتاژ تخلیه نیز می نامند.
 • کورتاژ تشخیصی:
  پزشک ممکن است از کورتاژ برای نمونه برداری از آندومتر برای تشخیص بیماری هایی مانند هیپرپلازی آندومتر، پولیپ یا سرطان رحم استفاده کند که در این صورت کورتاژ تشخیصی نامیده می شود. همچنین در صورت مشاهده علائمی مانند خونریزی غیرطبیعی رحم، خونریزی پس از قاعدگی یا تشخیص سلول های غیرطبیعی در تست های تشخیص سرطان، کورتاژ تشخیصی انجام می شود.

دلایل انجام کورتاژ:

پزشک ممکن است به دلایل مختلفی کورتاژ انجام دهد. مهمترین دلایل برای انجام کورتاژ تشخیصی عبارتند از:

 • کورتاژ تشخیصی برای بررسی خونریزی غیر طبیعی بین سیکل های قاعدگی
 • خونریزی شدید در دوران قاعدگی
 • تشخیص میوم
 • بررسی تومورهای سرطانی
 • برداشتن بافت باقیمانده پس از سقط جنین
 • ریمل را بردارید
 • برداشتن بافت عفونی ناشی از بیماری التهابی لگن یا PID.
  همچنین می توان کورتاژ تشخیصی را همراه با هیستروسکوپی انجام داد. در طول هیستروسکوپی، دستگاهی برای مشاهده داخل رحم و تشخیص بیماری های خاص در دهانه رحم قرار می گیرد. کورتاژ تشخیصی برای بررسی شرایطی مانند پولیپ، فیبروم و موارد شدید خونریزی استفاده می شود. همچنین در صورت مشاهده بافت غیر طبیعی در حین کورتاژ تشخیصی، معمولاً امکان برداشتن همزمان بافت وجود دارد.

کورتاژ چگونه انجام می شود؟

بیمار معمولاً قبل از کورتاژ رحم (D.C.) آرام می شود. بیمار باید لباس مخصوص اتاق عمل را بپوشد. در صورت بیهوشی عمومی یا آرام بخش، دارو به صورت داخل وریدی به بیمار تزریق می شود. همچنین در حین کورتاژ، فشار خون، تنفس و نبض بیمار کنترل می شود.
کورتاژ معمولا با بیهوشی عمومی انجام نمی شود، اما در موارد نادر و به درخواست بیمار، کورتاژ ممکن است با بیهوشی عمومی انجام شود. کورتاژ رحم معمولاً باعث گرفتگی عضلانی و درد قلبی شبیه به دردهای قاعدگی می شود. برای جلوگیری از این اسپاسم ها به بیمار مسکن داده می شود. پزشک با استفاده از ابزار مخصوصی به نام لامینار دهانه رحم را باز می کند و لامینار را برای چند ساعت در داخل دهانه رحم قرار می دهد. لامینار مایع دهانه رحم را جذب می کند، دهانه رحم را باز می کند و دسترسی به رحم را فراهم می کند.
در هنگام کورتاژ، مشابه معاینه واژینال، بیمار روی تخت معاینه دراز می کشد و پاهای بیمار روی رکاب های تخت معاینه قرار می گیرد. سپس با کمک اسپکولوم دهانه رحم باز می شود. هنگامی که دهانه رحم به اندازه کافی باز است، پزشک بافت رحم را با استفاده از دستگاهی به نام کورت تمیز می کند.سپس پزشک نمونه ای از بافت رحم می گیرد و آن را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد.

عوارض عمل کورتاژ چیست؟

درمان در صورت سقط جنین، خونریزی شدید و خونریزی غیرطبیعی روشی کاملا طبیعی و بی خطر است اما مانند سایر روش های جراحی خطرات و عوارض خود را دارد که برخی از آنها حتی ممکن است بسیار نادر باشند. برای مثال سوراخ شدن رحم و عفونت از مهم ترین عوارض کورتاژ است. در موارد نادر، کورتاژ پس از سقط جنین می تواند باعث چسبندگی رحم به نام سندرم آشرمن شود. اسکار (محل زخم) می تواند باعث ناباروری و تغییرات چرخه قاعدگی شود که معمولاً با جراحی قابل درمان است. بیشتر عوارض کورتاژ، از جمله عفونت، قابل درمان هستند، به خصوص اگر زود تشخیص داده شوند.
اما در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر، بیمار باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرد:

 • ترشحات غیر طبیعی یا بوی واژن
 • معده درد
 • خونریزی غیر طبیعی
 • گرفتگی عضلات غیر طبیعی
 • تب
 • ایجاد لخته های خون در اثر بی حرکتی بیمار.

مراقبت های بعد از کورتاژ جنین:

بیمار باید چند ساعت پس از کورتاژ بیمارستان را ترک کند. درد خفیف یا خونریزی خفیف برای چند روز طبیعی است. پس از چند روز، بیمار باید بتواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد.
پس از کورتاژ، سیکل قاعدگی بعدی ممکن است زودتر یا دیرتر رخ دهد. پزشک به بیمار توصیه می کند تا مدتی پس از کورتاژ از تامپون استفاده نکند و رابطه جنسی نداشته باشد، زیرا بیماران پس از کورتاژ بیشتر در معرض خطر ورود باکتری به واژن و در نهایت ابتلا به عفونت واژن هستند.

هزینه عمل کورتاژ 1402

هزینه رکوع در مراکز دولتی و خصوصی متفاوت است. هزینه کورتاژ در مراکز درمانی مختلف بسته به خدمات ارائه شده از بیماران دریافت می شود.هزینه آزاد آن از 500 هزار تومان شروع می شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
لطفا نظرات و سوالات خود را اینجا بنویسید.x